Speed-pedelec moet de rijbaan op

Vanaf 1 juli gelden er nieuwe verkeersregels voor bestuurders van elektrische fietsen. De speed-pedelec is namelijk te snel voor op het fietspad en moet net als de bromfiets de rijbaan op. De fietsersbond bepleit uitzonderingen.

Opleiding tot ADAS-instructeur bij De VerkeersAcademie

— Advertentie —

Sinds begin dit jaar wordt de elektrische fiets niet langer meer gezien als een snorfiets, maar als een snellere bromfiets, waarop je ook 45 kilometer per uur mag rijden. Het blauwe kentekenplaatje is inmiddels geel geworden en ook is het dragen van een helm verplicht geworden. En er komt een nieuwe maatregel bij: per 1 juli zijn speed-pedelecs enkel nog toegestaan op rijbanen of op een bromfietspad. Wie toch kiest voor het fietspad riskeert een boete van 90 euro.

Dezelfde snelheid

De snelheid van de elektrische fiets is te hoog voor op het fietspad en kan daardoor mogelijk het andere verkeer in gevaar brengen. Aangezien een speed-pedelec sinds dit jaar geldt als een bromfiets en bromfietsen op de rijbaan horen, zal ook de elektrische fiets daar naartoe moeten. De nieuwe maatregel moet voor een vlottere en meer veilige doorstroming gaan zorgen.

Oneens

Niet iedereen is het met de nieuwe maatregel eens. Zo pleit de Fietsersbond voor uitzonderingen. De bond geeft in het NRC aan dat bestuurders van speed-pedelecs prima op snelfietsroutes kunnen rijden, maar niet op drukke wegen waar auto’s met veel hogere snelheden rijden. Ook Claudia Cobelens geeft in het NRC aan dat het onmogelijk is om veilig op de rijbaan te fietsen. “Ik heb het de afgelopen maanden geprobeerd. Door rustige woonwijken met 30-kilometerzones is het oké, maar er zijn ook wegen met hogere maximumsnelheden. Automobilisten snijden me af bij het inhalen. Er zat laatst een bus achter me; de chauffeur begon keihard te toeteren.” Ze is niet van plan aan de nieuwe maatregel gehoor te geven. “Dan maar een bekeuring.”

Uitzonderingen

Zoals het ernaar uitziet wordt de soep niet zo heet gegeten als dat hij nu wordt opgediend. Verschillende gemeenten en provincies werken op dit moment al aan uitzonderingen op het verbod van een speed-pedelec op het fietspad. Ook verwacht de Fietsersbond dat er niet veel bekeuringen zullen worden uitgeschreven voor degene die wel gebruik blijft maken van her fietspad. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) is inmiddels begonnen met een onderzoek om de effecten van de nieuwe maatregel te meten.